THE FOUNTAIN

The Fountain (biz onu ab-ı hayat olarak tercüme edelim) Darren Aronofsky’nin 2006 tarihli bir filmi. Zorlu bir prodüksiyon süreci yaşamış olan bu film, izleyicileri de ikiye bölmüş durumda.Hazzedenler ve sevmeyenler. Pi, Requiem For a Dream gibi filmlerle kısa zamanda rüştünü ispat etmiş olan Aronofsky, bu filmde görünürde bir aşk masalı anlatıyor. aslında aşkı da anlatan bir film demek daha doğru. Zira filmin içinde varoluşa dair öyküler, zaman sıçramaları ve psikanalik öğeler bir hayli yoğun . Belki filmin tek kusuru öyküden öte başlı başına metafor oluşu. Clint Mansell’in müzikleri ile pekişen anlatım insanı tuhaf birşekilde sarıyor. Hatta üzerine konuşma isteği bile kalmıyor yarattığı atmosferden dolayı. Hugh Jackson da Rachel Weisz de hakkıyla oynamaktalar. Ancak Jackson’u conquistador Thomas rolünde gördüğümüz hali, bize olası bir Don Kişot rolünün kesinlikle onun tarafından oynanması gerektiğini hissettiriyor.

filmin açılış sahnesi, bir Maya Tapınağı’nın önü. Gece. Bir fatih ve iki asker. Tuzak kurulmuş, askerler kaçar ve ölmeyi hakederler (büyücünün gözünde).

ama tam bir tonal savaşçısı olan conquistador, gözlerini uzaktan büyücüye diker, büyücü-şaman da merdivenlerden ona bakmaktadır .sonra arkasını döner ve merdivenleri çıkmaya başlar.

Thomas, kendine mi diğerlerine mi olduğu belirsiz bir sesle, önce alçak perdeden başlayarak sonrasında haykırarak, ileri atılır:

i will not die..
not here…
not now…
neverrr…

işte , conquistador Thomas’ın tam bir ruhsal savaşçıya yaraşır bu cümleleri nedeni, büyücü bir tek onun tapınağa tırmanmasına izin vermiştir. filmin geneline yayılan ölümle (hayatla) yüzleşmesi teması sadece bu sahne de farklılaşır, bu sahne içerik olarak tam büyücülere layık bir sahnedir. ölümsüzlük peşindeki iki adamın değil, yürek taşıyan yollarda yürüyen iki adamın şovalyece irtibatıdır bu sahne.

ben izleyin derim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s