çöp kutusunda bulunan faili meçhul notlar: 10

onlar ki

hiçbir yere gitmeleri gerekmez. gün boyu didinmeden, hırpalanmadan, örselenmeden hep oldukları gibi nasıl da sağlam, yerinden edilemez bir hayat sürerler. o vakur varlıklar, kendini bilen, nüfuz edilemez görünümü, eşsiz dinginliği, ölçülülüğü ve kımıldatılamazlığıyla gorülmemiş bir sağlamlıktır.

her ağaç bir yerini bulmuşluktur. bir ağacın yerini terkettiği, bırakıp gittiği görülmemiştir. ondaki o kendinden emin olma duygusuna gıpta etmemek mümkün değil. bu, sadece, o şey olmanın öyleceliğidir. bundan başka bir şeyle ilgilenmemektir. tabiatında durmak vardır, yürümeye calışmamıştır. tabiatı doluluktur. mevsimler döner, hırçın rüzgar, tozlu yağmur, karakış, yeşerir, solar, kurur, yuva olur, çıplak kalır, ama pes etmez. uzlasmaz, uzlaşmak kendinden başka varlıklar kendilerini dayatınca onlara doğru evrilmek, benzeşmek, onların onay ve inayetiyle yasamını sürdürmektir, bunu yapmaz. kendisi hakkında hiçbir çelişkiye düşmemistir, ölmek ve yaşamak dışında hiçbir ikilemi kalmamıştır. ikisini de hakkı ile yapar. sadece ağaç, sadece kendi, sadece canlıdır. kökleri arasinda uyumak bize nasip olsun. hamd tum alemleri yaratan rabbimizedir.

Reklamlar

One thought on “çöp kutusunda bulunan faili meçhul notlar: 10

 1. Selin Can dedi ki:

  “insan değil ağaç olsam”

  biz hiç bunları bilmeseydik ne olurdu? yani naçiz bedenlerimizi bir ağacın gövdesine yaslamamış olsaydık; ya da diyelim ki, vakt-i zamanında bilgeliği kendinden ağacın o güzel meyvelerinden yemeseydik, ne olurdu?

  bunu şimdilik bilemiyoruz.

  giden, duran, çelişen, değişen, kanayan, seven, seven, seven ve kanırtan; eğri büğrü, karanlığına sahip çıkamayan, ne düşen, ne ayakta duran, habire sahip olmaya çalışan naçiz insan bedenleri olarak biz; bir ağacın “her şeyiyle orada; mevsimler geçse de sağlam ve kendinden emin” gövdesine yaslanmayıp öyle bir varoluşun kovuğundan sakız çıkarmamış olsaydık ne olurdu?

  bunu şimdilik bilemiyoruz. tek bildiğimiz ağaçlar varlar.

  “ben bunları hiç bilmesem; sadece ağaç olsam”

  olamadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s